Svi putevi vode u Rim – pa tako i moj. Moje ime je Mateo Sušić…
ODRŽANA SVEČANA AKADEMIJA POVODOM DANA DRŽAVNOSTI BIH
U organizaciji Univerziteta u Zenici i BZK Preporod, večeras je u hotelu Zenica održana Svečana akademija povodom obilježavanja Dana državnosti Bosne i Hercegovine. Svečanoj akademiji je prisustvovao član Predsjedništva Bosne i Hercegovine Željko Komšić.
U ime Univerziteta u Zenici prisutnima se obratio prof.dr.sc. Jusuf Duraković:, rektor: „Gospodine Komšiću, Vaša prisutnost danas na našoj tribini predstavlja poseban značaj, kako za naš Univerzitet, tako i za akademsku zajednicu u cjelini. Vaša uloga kao člana Predsjedništva Bosne i Hercegovine nosi ogromnu odgovornost ali i pruža priliku da budete pokretač promjena. Posebno cijenimo što ste izdvojili vrijeme da se obratite našim studentima i akademskom osoblju, jer upravo dijalog s mladim ljudima i intelektualcima može oblikovati bolje društvo i snažniju budućnost.“
U ime Senata Univerziteta u Zenici se obratila predsjedavajuća i dekanesa Pravnog fakulteta, prof. dr. sc. Larisa Velić koja je istakla: „Nažalost danas smo svjedoci rušenja države, rušenja državnih institucija i davno utvrđenih demokratskih vrijednosti. Mi kao akademska zajednica imamo obavezu da kažemo NE nepravdi, da kažemo NE podjeli i da kažemo NE urušavanju stubova vlasti naše države.“
Željko Komšić je tokom inspirativnog govora istako kako bi bilo veliko pitanje da li bi bilo 1. marta 1992. godine i Dana nezavisnosti BiH, da nije bilo 25. novembra 1943. godine i obnove državnosti Bosne i Hercegovine na zasjedanju Zemaljskog antifašističkog vijeća BiH (ZAVNOBiH) u Mrkonjić Gradu.
“Naravno, tada u okviru jedne države – bivše Jugoslavije. Tog dana je, zapravo, vraćena državnost Bosne i Hercegovine nakon nekoliko stotina godina. Jer, Bosna i Hercegovna je kao kraljevstvo bila, definitivno, jedna od najstarijih država na evropskom kontinentu. Ako ne i u svijetu. Naravno, dolaskom Osmanlija pa poslije anksijom Austro-ugarske, austrougarskom okupacijom, ona je izgubila taj svoj element” kazao je Željko Komšić.
Ustav Bosne i Hercegovine, naglasio je, nismo “mi pisali niti je on proizvod nekog političkog ili šireg konsenzusa u BiH”, nego se radi o sastavnom dijelu Dejtonskog mirovnog sporazuma.
Također ovom prilikom Željko Komšić je istakao i da bi trebali početi ozbiljno da razmišljamo da li nama taj dejtonski ustav, u koji se danas mnogi kunu, pruža bilo kakvu osnovu za daljnji napredak, kada govorimo o onom što se očekuje od vlasti u BiH. „Ja mislim da ćemo teško, sa ovakvom ustavnom strukturom i sa ovakvim ustavom biti, ne samo zemlja članica NATO-a, nego, pogotovo, nećemo moći biti zemlja Evropske unije.“
„Vrlo je važno da se podsjećamo na antifašističku borbu ona je u temeljima BiH. Ono što je vrlo važno ta borba je ukazala da je Biosna i Hercegovina zemlja svih, zemlja razlika s jednim kriterijem -Bosna i Hercegovina tim i takvim duhom mora biti jedna i jedina domovina. Ovo je dan Državnosti svih građana i svih državljana Bosne i Hercegovine.“ istakao je prof.dr.sc. Ajdin Huseinspahić, predsjednik gradske organizacije BZK Preporod.